/Jakie badania zrobić po 40? Bilans zdrowej czterdziestolatki

Jakie badania zrobić po 40? Bilans zdrowej czterdziestolatki

Przekroczenie 40. roku życia to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety. 40-latka to kobieta, która wie, czego chce, jest świadoma swoich potrzeb i ma wiele planów i marzeń, które chce realizować. Aby było to możliwe, każda kobieta po 40 powinna właściwie zadbać o swoje zdrowie wykonując badania profilaktyczne. Jakie badania każda kobieta powinna wykonać po 40?

Kobiece badania profilaktyczne po 40 – dlaczego każda z nas powinna je regularnie wykonywać?

Mimo tego, że kobiety po 40 zwykle są zdrowe, aktywne i pełne sił, to jednak, aby zachować znakomity stan zdrowia i bez obaw patrzeć w przyszłość, każda z nas powinna wykonać podstawowe badania profilaktyczne tuż po ukończeniu 40. roku życia.

Warto to zrobić nie tylko, jeśli zaczynamy już cierpieć na pewne dolegliwości, ale także w sytuacji, kiedy na co dzień cieszymy się znakomitym zdrowiem i samopoczuciem. Badania profilaktyczne po 40 powiedzą nam bowiem, czy rzeczywiście jesteśmy całkowicie zdrowe. Wraz z wiekiem zwiększa się bowiem ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym na cukrzycę, choroby serca, a także na nowotwory. W razie wczesnego wykrycia nieprawidłowości możemy natomiast szybko rozpocząć leczenie i mieć zdecydowanie większe szanse na powrót do zdrowia.

Pamiętajmy, że nie wszystkie choroby dają o sobie znać od razu. Wiele z nich może się bowiem rozwijać całkowicie bezobjawowo i ujawnić dopiero już w zaawansowanym stadium. Dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, na które powinny zwrócić szczególną uwagę panie po 40.

Badania po 40 dla kobiet – bilans czterdziestolatki

Zdmuchnięcie 40 świeczek na urodzinowym torcie to nie tylko doskonała okazja na podsumowanie swojego dotychczasowego życia i osiągnięć, ale także doskonały „pretekst”, aby lepiej zadbać o siebie i swoje zdrowie. W tym celu każda świeżo upieczona czterdziestolatka powinna zaplanować badania profilaktyczne, które wykona przy najbliższej okazji. Jakie badania zrobić po 40?

Badanie ogólne u lekarza rodzinnego

Bilans czterdziestolatki powinnyśmy rozpocząć od ogólnego badania lekarskiego. W celu jego wykonania udajemy się do swojego lekarza rodzinnego i prosimy o ocenę naszego stanu zdrowia. Jakie badania powinien wykonać lekarz podczas wizyty?

Lekarz rodzinny powinien nas osłuchać, zmierzyć ciśnienie oraz zapytać o nasz stan zdrowia i samopoczucie. W czasie wywiadu warto powiedzieć lekarzowi o stylu życia, jaki aktualnie prowadzimy, o przebytych do tej pory chorobach oraz o schorzeniach, na które cierpią bliskie nam osoby.

Lekarz po wykonanym badaniu i wywiadzie w razie konieczności skieruje nas także na dodatkowe badania. Profilaktyczne badanie ogólne u lekarza rodzinnego powinnyśmy wykonywać co roku po ukończeniu 40. roku życia.

Podstawowe badania dla kobiet po 40

Dodatkowe badania, które regularnie powinna wykonywać każda dbająca o siebie kobieta po 40 to także:

  • morfologia – podstawowe badanie krwi, warto o nim pamiętać co roku;
  • poziom cukru – badanie pomocne do oceny zagrożenia cukrzycą; powinno być wykonywane co ok. 3 lata; częściej, jeśli w naszej rodzinie są cukrzycy;
  • profil lipidowy – badanie oceniające gospodarkę tłuszczową w naszym organizmie, polecane dla kobiet palących, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie oraz stosujących antykoncepcję hormonalną; po 40. roku życia należy je wykonywać co 1-2 lata;
  • badanie moczu – pozwala na wykrycie problemów z nerkami oraz wątrobą, ułatwia diagnozowanie cukrzycy i żółtaczki; warto je wykonywać co roku;
  • stężenie hormonów tarczycy – badanie polecane dla czterdziestolatek, które ciepią na senność i zmęczenie, są często nerwowe i mają wahania masy ciała;
  • RTG klatki piersiowej – pozwala na wykrycie alergii, stanów zapalnych, guzków nowotworowych oraz chorób płuc;
  • cytologia – badanie, które każda kobieta powinna wykonywać co roku; dzięki niemu można wcześnie wykryć nowotwory jajników, szyjki macicy oraz trzonu macicy;
  • USG piersi – bardzo ważne dla każdej kobiety badanie, dzięki któremu można wcześnie zdiagnozować nowotwory piersi; wcześnie wykryty nowotwór daje bowiem większe szanse wyleczenia; badanie powinnyśmy wykonywać co roku, ale pamiętajmy także o regularnym badaniu piersi w domu; najlepiej robić je po wieczornej kąpieli, raz w tygodniu.