/Jaka dieta dla 40-latki, czyli co powinna jeść dojrzała kobieta?

Jaka dieta dla 40-latki, czyli co powinna jeść dojrzała kobieta?

Prawidłowo dobrana dieta kobiety po 40 różni się od diety jej młodszych rówieśniczek. Po ukończeniu 40 roku życia nasz metabolizm zwalnia, w ciele zachodzą zmiany hormonalne, a nasz organizm ma większą tendencję do odkładania nadmiaru tłuszczyku. Właśnie z tego powodu tak wiele kobiet próbuje bezskutecznie schudnąć po 40. Bezskutecznie, gdyż nie zmienia swojej diety, a jedynie ogranicza ilość spożywanych kalorii.

Jaka powinna być prawidłowa dieta każdej zdrowej i atrakcyjnej 40-latki? Na co zwracać uwagę układając swój jadłospis, by cieszyć się zgrabną sylwetką i na dłużej zachować młody wygląd?

Dieta dla kobiety po 40 – sięgaj po produkty bogate w białko i wapń

Każda kobieta po 40 powinna mieć świadomość tego, że po 40 w jej organizmie znacznie zwalnia metabolizm. Dlatego w diecie 40-latki powinna znaleźć się spora porcja białka. Duże jego ilości zawierają chude wędliny, produkty mięsne oraz ryby.

Warto pamiętać także o regularnym spożywaniu nabiału. Ze względu na większą tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej po 40, kobiety w tym wieku powinny sięgać szczególnie po niskotłuszczowy nabiał (zawierający maksymalnie 2% tłuszczu).

Właściwa ilość białka i produktów w nie bogatych w diecie pozwoli nieco przyspieszyć metabolizm. Z kolei obecność nabiału, który jest bogaty w wapń, ochroni nasze kości oraz zapobiegnie osteoporozie, na którą są szczególnie narażone kobiety po 40.

Dieta 40-latki – wzbogać swoje menu w warzywa bogate w witaminy i antyoksydanty

O tym, jak ważne są warzywa w naszej diecie, nie trzeba nikomu mówić. Dostarczają nam bowiem minerałów i witamin, które dbają o nasze zdrowie oraz atrakcyjny wygląd przez całe życie. Świeże warzywa są także bogatym źródłem cennych antyoksydantów. To one pomagają bowiem zahamować rozwój wolnych rodników, które odpowiadają m. in. za pogorszenie stanu naszej skóry, włosów i paznokci oraz przyczyniają się do przedwczesnego starzenia organizmu. Antyoksydanty chronią nas także przed chorobami nowotworowymi, na których wystąpienie są szczególnie narażone kobiety po 40.

W diecie zdrowej i pięknej kobiety po 40 powinny więc na stałe zagościć warzywa oraz owoce. Najlepiej sięgać po te sezonowe, gdyż są najbardziej naturalne oraz zawierają najwięcej cennych składników odżywczych. Warzywa i owoce są w większości niskokaloryczne, bogate w witaminy A i E oraz antyoksydanty (witaminę C oraz beta karoten). Świeże warzywa i owoce to także doskonałe źródło błonnika, który pozytywnie wpływa na trawienie, przyspiesza metabolizm oraz pomaga nam w zachowaniu zgrabnej sylwetki. Po jakie warzywa powinna sięgać kobieta po 40?

Dieta kobiety po 40 powinna zawierać owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze), które są bogate w witaminę C. Warto także często jeść marchewkę oraz morele, które zwierają sporą dawkę beta karotenu. Doskonałym źródłem witaminy C, E oraz beta karotenu jest także zielona pietruszka, którą warto dodawać do domowych zup i dań obiadowych.

Dieta dla kobiety po 40 – jedz często małe posiłki

Bardzo istotne jest jednak nie tylko to, co jemy, ale także jak to jemy. Kobiety po 40 powinny bowiem zadbać o regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Same porcje powinny być nieduże, po to, aby nasz organizm zdążył je stawić do czasu podania kolejnego posiłku.

Starajmy się także, aby jak najczęściej spożywać domowe jedzenie, a jedynie okazjonalnie stołować się na mieście. Unikajmy także jedzenia w biegu, na stojąco oraz podjadania w godzinach wieczornych. Organizm 40-latki ma bowiem znacznie większe skłonności do tycia, któremu szczególnie sprzyjają nieregularne godziny posiłków, niezdrowe jedzenie spożywane na mieście oraz brak aktywności fizycznej. No właśnie, aktywność fizyczna!

Aktywność fizyczna szczególnie ważna po 40!

Samo jedzenie to bowiem nie wszystko, aby kobieta po 40 mogła cieszyć się atrakcyjnym wyglądem i zgrabną sylwetką. Aby o to zadbać nie należy zapominać także o niezwykle istotnym elemencie diety każdego zdrowego człowieka, a mianowicie o aktywności fizycznej.

Każda kobieta po 40 powinna więc wygospodarować co najmniej godzinę trzy razy w tygodniu, którą poświęci na treningi. Nie oznacza to jednak, że musimy od razu zapisywać się na siłownię, aerobik czy zacząć chodzić na pływalnię. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia wystarczy bowiem wybranie się np. na szybki spacer na łonie natury, jazda na rowerze lub ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu. Najważniejsza jest jednak regularność oraz determinacja w ich wykonywaniu.

Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam bowiem podkręcić metabolizm po 40, zadbać o prawidłową wagę oraz lepiej odreagować stres dnia codziennego. Doda nam także większej chęci do życia, zadba o naszą kondycję fizyczną, zdrowie oraz zapewni dobre samopoczucie.

Zobacz również dietę na płaski brzuch.