/Jak zadbać o sylwetkę po 40 roku życia?

Jak zadbać o sylwetkę po 40 roku życia?

Ukończenie 40 lat to granica między młodym a dojrzałym wiekiem. Z reguły w tym czasie zaczyna się myśleć poważniej. Robi się bilans tego, co udało się osiągnąć. Jest to także czas, kiedy organizm zaczyna wymagać większego wsparcia. Ma to swoje odzwierciedlenie i w dbaniu o zachowanie szczupłego wyglądu.

Metabolizm zwalnia, dają o sobie znać różne zaniedbania i można zacząć tyć. Nie jest jednak tak, że ukończenie 40 lat uniemożliwia posiadanie szczupłej sylwetki. Można ją zachować albo odzyskać, jeśli ma się nadmiar kilogramów. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie jest już tak, że można jeść, co się chce, a organizm sobie poradzi. Nie jest już tak, że można spędzać czas przed telewizorem i pomimo to być szczupłym. Pomijając wyjątki, czyli ludzi, którzy z natury są szczupli, dbanie o sylwetkę po 40 to spory wysiłek. Trzeba zacząć zwracać uwagę na swoją codzienną dietę, więcej się ruszać i zadbać o relaks.

Dobre nawyki żywieniowe w dojrzałym wieku

Pierwszym pozytywnym nawykiem, jaki warto sobie przyswoić, jest jedzenie śniadań. Nie sama kawa albo ciastko i herbata, ale pożywne i wartościowe odżywczo śniadanie. Ono pobudza przemianę materii. Oznacza to, że organizm lepiej będzie sobie radził ze spalaniem kalorii. Poza tym takie śniadanie będzie sycące i można dotrwać do obiadu bez podjadania niezdrowych i kalorycznych przekąsek.

Kolejne nawyki do wdrożenia to więcej warzyw i owoców w diecie oraz rezygnacja z pustych kalorii. Więcej surówki na talerzu to mniej innych produktów. Warzywa i owoce zawierają błonnik, bardzo ważny dla osób odchudzających się. Jedzenie ich pomaga oczyszczać organizm z toksyn, dzięki czemu pracuje on lepiej. Puste kalorie to np. biały ryż, białe pieczywo oraz ziemniaki. To sycące węglowodany bez wartości odżywczych. Trzeba je ograniczyć, jeśli nie chce się przytyć. Konieczne jest to także dla uniknięcia cukrzycy typu 2, która pojawić się może w dojrzałym wieku jako rezultat nieprawidłowego odżywiania się.

Dbanie o sylwetkę po 40 dzięki aktywności fizycznej

Po 40 roku życia wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Warto wybrać taką, która najbardziej będzie odpowiadać. Jeśli coś się spodoba, to i większa jest pewność, że uda się w tym wytrwać. Można chodzić na basen, na spacery, biegać, korzystać z bieżni. Przyjemną formą aktywności jest jazda na rowerze. Zwrócić także należy szczególną uwagę na te części ciała, gdzie odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. Z reguły jest to brzuch, dlatego osobom w dojrzałym wieku zalecane są brzuszki. Początkowo może być trudno je wykonać, ale nie ma co się tym zrażać. Z czasem będzie łatwiej.

Redukcja stresu – konieczna dla szczupłej sylwetki

Każdego dnia warto znaleźć czas na relaks. Pomoże to zredukować stres, który jest jedną z przyczyn sięgania po niezdrowe rzeczy. Sposobem na relaks może być wszystko to, co pozwala się uspokoić. To może być kąpiel w wannie, natrysk w kabinie prysznicowej, medytacja, lekka praca w ogrodzie. Można włączyć sobie jakieś nagranie relaksacyjne z internetu. Doskonałe sposoby na odprężenie to masaż oraz pobyt w saunie. Tu zyskiem jest nie tylko relaks. Jedno i drugie może także pomóc skutecznie dbać o sylwetkę po 40 na inne sposoby. Każdy masaż zrelaksuje, ale są i takie, które pomagają schudnąć i zwalczyć cellulit. Korzystanie z sauny pomaga oczyścić organizm z toksyn, co ma pozytywny wpływ na metabolizm.

Większość osób tyje po 40, ponieważ nie podejmuje niezbędnego wysiłku, a nie dlatego, że tak to już jest w tym wieku. Niekiedy przyczyną tego mogą być choroby. Jednak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i redukcja stresu to sposób także i na lepsze zdrowie. To dlatego o powyższych wskazówkach powinny pamiętać i osoby genetycznie skłonne do chudnięcia, a nie tycia. Dla nich ważne są one z uwagi na konieczność zachowania zdrowia.