/Dni płodne, tylko wtedy możesz zajść w ciążę. Jak je dobrze rozpoznać?

Dni płodne, tylko wtedy możesz zajść w ciążę. Jak je dobrze rozpoznać?

Kobiecy organizm w każdym miesiącu przechodzi różne zmiany. Wszystko pod wpływem hormonów, które wpływają, między innymi, na płodność, poza tym w konkretny sposób oddziałują na wygląd i samopoczucie. Jak dobrze odczytywać wysyłane przez nie sygnały? Czy umiesz interpretować objawy płodności? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak dobrze rozpoznać dni płodne.

Dni płodne a cykl miesięczny

Każdy cykl miesięczny kobiety dzieli się na pewne etapy. Kobieta nie jest płodna przez wszystkie dni, tak naprawdę może zajść w ciążę w przeciągu kilkudziesięciu godzin, właśnie w okresie największej płodności – tuż przed jajeczkowaniem i po owulacji.

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, w trakcie którego dochodzi do złuszczania błony śluzowej macicy. Dodatkowo w tym dniu rozpoczyna się pierwszy dzień fazy pęcherzykowej, czyli rozpoczyna się proces wzrostu pęcherzyka w jajniku. Końcem tej fazy jest owulacja, do której dochodzi najczęściej około 14-15 dnia cyklu (przy cyklach około 28dniowych).  Czasami owulacja może zostać przesunięta na 11 dzień lub 21 dzień cyklu. Trudność z wyznaczeniem owulacji na podstawie kalendarza polega na tym, że często jajeczkowanie może się opóźnić lub przyspieszyć, cykl może być dłuższy lub krótszy, czego dowiadujemy się po fakcie, gdy dochodzi do następnego krwawienia miesiączkowego. Na cykl miesięczny kobiety wpływa stres, choroba, infekcje, zmiana trybu życia, nagłe chudnięcie, zwiększenie aktywności fizycznej i wiele innych.

Jajeczkowanie polega na uwolnieniu jajeczka do jajowodu. Faza ta trwa od 16 do 32 godzin. Po owulacji następuje faza lutealna, trwająca do kolejnego krwawienia miesięcznego. Faza ta ma stałą długość i liczy 14 dni – jest to okres bezwzględnie bezpłodny, nie można w jego trakcie zajść w ciążę.

Kiedy współżyć, żeby zajść w ciążę?

Zakłada się, że plemniki mogą przeżyć w korzystnych warunkach do 72 godzin, dlatego, by zajść w ciążę, tak naprawdę zaleca się współżycie w przeciągu 4 dni w cyklu – 3 dni przed owulacją i dzień po niej. Niestety nie ma gwarancji, że współżycie w tym czasie zakończy się zapłodnieniem, bo w każdym cyklu zdrowa para ma 20% szans.

Jak rozpoznać dni płodne?

Dni płodne można stwierdzić zarówno na podstawie objawów, systematycznego obserwowania ciała, jak również wykonywania stosownych pomiarów przy użyciu zwykłego termometru lub specjalistycznego komputera cyklu.

Bardzo dobre efekty przynosi mierzenie temperatury ciała, która w okresie owulacyjnym wzrasta. U większości kobiet dochodzi do wzrostu temperatury o pół stopnia w okresie od 24 do 48 godzin po owulacji.

Oprócz temperatury wskazana jest obserwacja śluzu szyjkowego, który w trakcie cyklu miesięcznego zmienia się. Dni płodne przynoszą spore ilości delikatnego, przezroczystego i wodnistego śluzu podobnego do białka jajka kurzego. Jeśli śluzu nie ma lub jest on gęsty, lepki kobieta najprawdopodobniej jest niepłodna.

W okresie płodnym wzrasta ochota na seks, rośnie libido i subiektywne poczucie atrakcyjności. Kobieta ma więcej energii i lepsze samopoczucie. Częściej sięga po lekką odzież, bardziej podkreśla swoją urodę. Ma gładszą skórę, rzadziej musi mierzyć się z niedoskonałościami, włosy również dłużej pozostają świeże, nawet paznokcie są mocniejsze. Matka Natura robi wszystko, by doszło do aktu fizycznego i poczęcia potomka.

Zobacz również : sosrodzice.pl